Kindle Paperwhite 3 – recenze nejprodávanější čtečky

kp02

Nedávno jsme si zrecenzovali čtečky Kindle 6 a Kindle Voyage. Dnes se podíváme na třetí řadu Kindle Paperwhite, konkrétně model Kindle Paperwhite 3. Jedná se o nejprodávanější čtečku současnosti a zároveň nejdéle prodávanou řadu čteček. Amazon tento model vyrábí již od roku 2012, kdy přišel na trh s první osvětlenou čtečkou Kindle Paperwhite 1. O rok později následoval Paperwhite 2, v roce 2014 přišel vylepšený Paperwhite 2 se 4GB kapacitou a naposledy v roce 2015 Amazon vydal nejnovější Paperwhite 3. Čtečku opět nabízí v několika variantách. Základní varianta má WiFi připojení a rozšířená varianta obsahuje navíc také 3G modul pro připojení na internet. Čtečka s 3G připojením je zhruba o 2000,-Kč dražší. Od roku 2011 již není připojení přes 3G zdarma. Datový přenos je zpoplatněn a platby se strhávají z kreditní karty, kterou máte zaregistrovanou na svém učtu. Zdarma se však dostanete kompletně na web Amazonu a Wikipedie. WiFi verze i 3G verze se opět dělí na verzi s reklamou (sponzorovaná) a bez reklam. Rozdíl v ceně je opět několik set korun. Reklama ve čtečce funguje stejně jako v ostatních modelech. Zobrazuje se pouze ve spořiči na displeji (ve vypnutém stavu) a na úvodní obrazovce, na seznamu knih v malém proužku ve spodní části displeje. Při čtení se reklama již nezobrazuje. Není tedy vůbec nijak obtěžující (více info zde). Proto v poměru výkon/cena úplně nejlépe vychází sponzorovaná WiFi verze, která se pohybuje kolem 3500,-Kč.

V dnešní recenzi se podíváme na nejdůležitější vlastnosti, což je především kvalita displeje, osvětlení, kontrast, ergonomie čtečky, rychlost, přesnost odezvy a výdrž baterie. Čtečku jsme podrobili důkladnému testu při každodenním používání u nás na prodejně. Přidám i pár praktických postřehů od zákazníků, se kterými řešíme klady i zápory čtečky Kindle Paperwhite. Pro upřesnění se jedná o prodejnu AZ Mobil, kde si můžete čtečku prohlédnout, vyzkoušet a případně i rovnou zakoupit. Jsme největší specializovaný obchod se čtečkami v ČR a při výběru Vám tedy můžeme nejlépe poradit.

OBSAH BALENÍ

Obsah balení je u Amazonu stejný již téměř deset let. V balení nalezneme kromě samotné čtečky také USB kablík a stručný návod. Více toho v balení není. V dnešní době se výrobci elektroniky snaží minimalizovat náklady na obaly a příslušenství. Osobně si myslím, že to je jen dobře. V 99% případů se jedná o příslušenství, které stejně nepoužijete a zbytečně se na něj práší ve skříní. Spíše tedy ocením minimalistický přístup Amazonu, který bude vyvážen cenou a kvalitním zařízením. Což v případě Amazonu platí na 100%. Ještě bych se zastavil u krabičky. Ta je velice bytelná a vydrží i pád z větší výšky (se čtečkou samozřejmě). Pokud byste si objednali 1 kus čtečky přímo z Amazonu, pošlou Vám jej pouze v této krabičce s nalepeným přepravním štítkem. Čtečka putuje přes půl světa a k poškození nedojde.

Pokud si čtečku koupíte v našem obchodě AZ Mobil, dostanete zdarma další příslušenství: samolepící ochrannou fólii na displej, síťovou nabíječku do zásuvky (nejste tedy odkázáni pouze na nabíjení přes USB kabel), DVD se 7500 knihami a 2 letáky s knihami v hodnotě 1690,-Kč. Nyní tedy máte vše, co je k používání čtečky potřeba. Na DVD jsou i české návody. Případně je možné dokoupit pouzdro. Vhodná pouzdra si zrecenzujeme v následujícím článku.

ZPRACOVÁNÍ ČTEČKY

Amazon zvolil u Kindle Paperwhite zaoblené tvary na rozdíl od „zkosených“ Kindle 6 a Voyage. Díky oblým tvarům se čtečka dobře drží v ruce. Zadní část je lehce pogumovaná, což usnadňuje držení a čtečka neklouže v ruce. Malou nevýhodou jsou viditelné otisky prstů, které nejdou lehce setřít díky pogumování. Nejedná se ale o nic hrozného. Navíc čtečka je většinou používána v pouzdře, kde tento problém odpadá. Kindle Paperwhite obsahuje pouze jediné tlačítko (spouštěcí) a konektor na microUSB kabel. Díky tomu je celkové zpracování kompaktní, nikde nic nevrže a vše přesně sedí. Paperwhite vypadá jako jednolitý „monolit“ a pokud jej držíte v ruce, máte opravdu pocit, že jde o bytelné zařízení. V porovnání se čtečkou Pocketbook 626 jde o velký rozdíl. Ta působí poněkud chatrným dojmem. Tím se dostáváme k mechanickému zpracování Kindle Paperwhite. Z vnější strany si čtečku může prohlédnout každý. Zevnitř už tu možnost tak často nedostanete. A právě zde se nachází největší rozdíl v kvalitě. Jde především o ochranu displeje, který je zhruba 1 mm tenký a křehký, protože z vnitřní strany se nachází sklo. Amazon displej vsadil do pevné, plastové konstrukce a tu celou vsadil do těla čtečky. Čtečka je tedy opět velmi odolná a minimálně náchylná na praskání displeje. Zde je Amazon hodně napřed před čtečkami Pocketbook, které jsou na praskání displeje mnohem více náchylné. Při dnešních cenách nových displejů je to důležitá vlastnost, což si většina lidí uvědomí až po případném „úrazu“ čtečky.

Rozměry a váha jsou standardní a odpovídají většině dostupných čteček. Zde je malé porovnání Kindle čteček:

DISPLEJ A ZOBRAZENÍ

Základ každé čtečky je displej. Pro delší čtení je zásadní vlastnost kvalita a zobrazení displeje. Ruku v ruce se zobrazením jde také osvětlení displeje. Kindle Paperwhite 3 patří mezi absolutní špičku v oblasti displeje i osvětlení. Lepší zobrazení má pouze Kindle Voyage. Pokud bych měl hodnotit kvalitu displeje v procentech, je Kindle Voyage lepší zhruba o 20%. Cenově je však dražší téměř o 80%. Displej Kindle Paperwhite má nejvyšší možné rozlišení 1440 x 1050 bodů (stejné jako Kindle Voyage). Písmo je velmi kontrastní, podání bílé a černé je velmi věrné a dostatečně kontrastní. Díky vysokému rozlišení je písmo vyhlazené a ostře řezané při všech velikostech textu. Displej je krásně čitelný i na přímém slunci. Pro čtení ve tmě má čtečka integrované osvětlení. Lze nastavit intenzitu osvětlení ve 24 krocích plus tlačítko na maximální intenzitu světla. Podání světla není zářivě bílé jako u Paperwhite 2, ale jakoby tlumené, bílé s lehkým nádechem žluté. Je to z toho důvodu, aby osvětlení co nejvíce připomínalo reálné osvětlení a bylo příjemné při dlouhodobém čtení. Občas si lidé myslí, že osvětlení je podobné jako u telefonů/tabletů a že není vhodné pro dlouhodobé čtení. Není to pravda. Diody osvětlující displej se nachází zabudované v rámečku nad displejem a seshora osvětlují displej. Světlo je rozvedeno pomoci speciální vrstvy na displeji. S osvětlením lze tedy číst dlouhodobě bez únavy očí. Díky vyššímu rozlišení (300 PPI, 1440 x 1050 pixelů) je zobrazení písma ostré. Jednotlivá písmenka jsou vyhlazená. Text tedy vypadá jako tištěna kniha ve dne, na přímém slunci, i v úplné tmě (díky osvětlení). Osvětlení je konstantní a rovnoměrné. V dolní části displeje kolem diod lze najít určité nerovnoměrnosti v nasvícení, ale jde o detail, který nebudete nijak vnímat při čtení. Homogenita osvětlení je u Amazonu na nejvyšší úrovni mezi čtečkami.

ODOLNOST ČTEČKY

Jako reakci na stížnosti uživatelů na mechanickou odolnost čteček přidáváme tuto kapitolu do našich recenzí. Vše se točí kolem jediného problému a to praskání displeje (viz. samostatný článek). Nutno však podotknout, že v současné době se problém týká čteček Pocketbook. Amazon měl naposledy tyto problémy u modelu Kindle 3, který se vyráběl v letech 2009-2011. Displeje jsou stále stejné a křehké i dnes. Liší se však jejich ochrana a způsob uchycení v těle čtečky. Amazon u modelu Kindle 3 displej pouze vložil do plastového výlisku rámečku a nebyl téměř nijak chráněn. Proto byl náchylný na praskání. V podstatě stejným způsobem má displej řešený Pocketbook i dnes. Proto si zákazníci Pocketbooku stěžují na jejich časté praskání. Problém především vzniká v kombinaci s cenou opravy, která se v servise pohybuje kolem 2500,-Kč. Zákazníci často nadávají na servis, který je v tomto opravdu nevinně. Ten čtečku pouze rozebere a zjistí mechanické poškození. Lidé by si spíše měli stěžovat u výrobce (což je ale vždy marné).

Amazon se však z chyb poučil a od roku 2012 zvolil jiný způsob uchycení displeje v těle čtečky. Tenký displej je usazen v ochranné plastové konstrukci a celá tato konstrukce je uložena do těla čtečky. Odolnost dnešních čteček Kindle (včetně Kindle 6) je tedy na úrovni ostatní spotřební elektroniky. Displej vydrží i menší pády (záleží především na místě a úhlu dopadu). U čtečky Kindle Paperwhite 3 tedy není důvod se obávat praskání displeje.

OVLÁDANÍ ČTEČKY

Ovládání vždy patřilo mezi přednosti Amazonu. Čtečka se ovládá pouze dotykem, obsahuje jediné tlačítko na vypnutí a zapnutí. Displej reaguje i na jemný dotyk. Reakce je vždy přesná a svižná. Odezva displeje je dobrá, nicméně není na úrovni dnešních telefonů nebo tabletů. Pro potřeby čtení je však plně dostačující. Vše je intuitivní a přehledné. Displej čtečky je rozdělen do několika zón. Každá zóna má jinou funkci (listování vpřed, listování vzad, vyvolání menu). Listovat v knize můžete potažením prstem po displeji nebo pouze klepnutím do příslušné zóny. Čtečku lze tedy pohodlně držet v jedné ruce a palcem listovat vpřed. Nahrávání knih probíhá standardně přes USB rozhraní. Čtečku připojíte kablíkem k počítači, zde se tváří jako externí disk, jako když připojíte např. USB disk. Knihy jednoduše překopírujete do čtečky a po odpojení kablíku se Vám objeví přímo ve čtečce. Po připojení USB kabelu se Kindle Paperwhite zároveň nabíjí.

Kindle Paperwhite nabízí 1 GHz procesor a 512 MB RAM, což zaručuje pohodlnou práci se čtečkou bez zasekávání a prodlev. Vnitřní kapacita je 4GB. Z toho pro uživatelská data čtečka nabízí zhruba 3,3 GB. To odpovídá množství 4000 knih. Proto také čtečky od Amazonu nemají slot na SD kartu, jelikož kapacita je dostačující.

Na každém místě čtečky, kde je možné cokoliv psát, automaticky vyskočí dotyková klávesnice. Jednotlivá písmenka jsou dostatečně velká pro ovládání prsty. Stylus není vůbec potřeba. Klávesnice je bez diakritiky, což by ale neměl být problém.

ČESKÉ MENU

V současné době čtečky od Amazonu nemají možnost instalace českého menu. Ovládání a nastavení čtečky je intuitivní a vše se dá jednoduše ovládat pomocí ikonek na horní liště. Pokud si tedy chcete především nastavit písmo a osvětlení, pak není nutné vstupovat vůbec do cizojazyčného menu. Čtečku je tedy možné obsluhovat i bez znalosti cizích jazyků. Pokud by se v budoucnu objevila čeština, zdarma ji instalujeme u nás na prodejně v Praze.

PODPORA FORMÁTŮ

zde je vše při starém, Kindle Paperwhite podporuje tyto formáty: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, MOBI, PRC a potom HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP po konverzi (online Amazon konverze). Zde je snad jediná slabina čteček Kindle, a to chybějící podpora formátu EPUB a DOC bez konverze, případně PDF reflow pro lepší zalamování formátu PDF. Vše lze jednoduše řešit online Amazon konverzí nebo pomocí programu Calibre (zdarma ke stažení), který umí na pár kliknutí převést jakýkoliv formát. Program Calibre také naleznete na přiloženém DVD při nákupu v AZ Mobil.

SOFTWAROVÉ VYBAVENÍ

WiFi – WiFi modul funguje standardně, jako u jiných čteček. Zde je však připojení a práce s internetem výrazně rychlejší než u konkurenčních čteček. Samotné připojení k WiFi je otázka pár vteřin, stejně tak spuštění internetového prohlížeče. Přes WiFi se můžete dostat kamkoliv na internetu. Jsou zde určitá omezení jako nemožnost prohlížení videí, podpora více záložek apod. Na přečtení a vyřízení emailů, přečtení zpráv apod. však plně dostačuje.

Písmo – v textu lze nastavit 8 velikostí a 7 typů písma, okraje a řádkování pro přesné nastavení textu tak, aby to vyhovovalo Vašim očím. Pro toto nastavení není nutné vstupovat do cizojazyčného menu a vše je graficky přesně znázorněno.

Slovníky – při používání slovníku se projevuje rychlý, optimalizovaný procesor. Stačí prstem klepnout na dané slovíčko v textu a vteřinu podržet. Automaticky vyskočí okno s výkladem nebo překladem slovíčka dle nastaveného defaultního slovníku.

Poznámky – do textu je také možné vkládat poznámky. Označíte míto v knize a podržíte prstem. Automaticky vyskočí klávesnice a můžete zadat poznámku. Ta se pak na dané místo uloží ve formě očíslovaného horního indexu. Poté můžete kdykoliv opětovně klepnout na horní index s poznámkou a tu můžete editovat, smazat apod.

Záložky – Po klepnutí prstem do pravého horního rohu displeje se automaticky vytvoří záložka v knize. Záložku zrušíte opět klepnutím do stejného místa.

Zvýraznění – Na displeji si prstem můžete označit libovolný kus textu a ten zvýraznit. Veškeré poznámky, zvýraznění a záložky lze po připojení k počítačí exportovat do PC ve formě textového souboru. Vždy se uloží název knihy, číslo strany a zároveň daná poznámka, zvyraznění nebo záložka.

Další funkce – Kindle Paperwhite nabízí výuku slovíček cizích jazyků, export záložek, zvýraznění a poznámek, tvorbu kolekcí, otáčení displeje naležato, spojení se sociálními sítěmi a další.

VÝDRŽ BATERIE

Amazon ve své specifikaci uvádí výdrž až 8 týdnů na jedno nabití. Nutno však podotknout, že při této výdrží musíte mít vypnutou WiFi, osvětlení na stupeň 10 a číst 30 minut denně. Pokud tedy vezmeme v potaz běžnější režim použití, tedy čtení 1-2 hodiny denně, občas pustit WiFi a občas osvětlení, výdrž se bude pohybovat kolem 14 dní. Což je stále úctyhodný výsledek. Baterie není vyjímatelná, je napevno zabudovaná ve čtečce. Výměna je později možná v našem servise AZ Mobil, ale většinou to není potřeba, neboť životnost baterie je větší než morální životnost čtečky.

REGISTRACE

Kindle Paperwhite je možné si zaregistrovat na Amazonu. Registrace je zdarma a není nutná k použití čtečky. Povinné údaje jsou pouze email, jméno a heslo. Po registraci získáte online služby na Amazonu. Především 5 GB cloudové (virtuální) úložiště na knihy. Dále si mžete knihy posílat do čtečky přes WiFi bezdrátově nebo např. vytvářet ve čtečce kolekce (obdoba složek). Registrace je tedy zdarma a jsou po ní dostupné nové funkce (většinou online funkce).

KLADY A ZÁPORY

Klady:

 • rovnoměrné nasvícení, příjemná teplota osvětlení
 • rychlost a odezva čtečky
 • přesný dotykový displej
 • automatické funkce
 • výdrž baterie
 • stabilita software
 • zpracování čtečky
 • mechanická odolnost
 • dostupnost a nabídka pouzder

Zápory:

 • podpora formátů – chybí epub, doc
 • absence českého menu

CELKOVÉ HODNOCENÍ

Kindle Paperwhite 3 je nejlepší čtečka s osvětlením a cenou do 4000,-Kč. Jde o historicky celosvětově nejprodávanější model a musím uznat, že právem. Jelikož se jedná již o třetí řadu modelu Paperwhite, jsou již vychytané všechny mouchy a zařízení je téměř dokonalé. Jediné co může zamrzet je absence českého menu a větší podpory formátů knih. Na druhou stranu Kindle Paperwhite 3 má mezi konkurencí nejkvalitnější displej a nejvěrnější zobrazení textu. S tím souvisí i rovnoměrné osvětlení, které lze plynule nastavovat. Paperwhite je nejlepší v nejdůležitějších vlastnostech čtečky, a to: kvalita displeje, osvětlení a dotykové ovládání.

SPECIFIKACE

Specifikace Amazon Kindle Paperwhite:

Rozměry, hmotnost 169 mm x 117mm x 9.1 mm, hmotnost 205g
Procesor, RAM procesor 1GHz, 512 MB RAM
Displej 6″ (15,24 cm), Carta E-Ink – 1440 x 1050 pixelů, 300 dpi, 16 odstínů šedé
Napájení Nabíjení přes USB. Adaptér na české zásuvky je součástí balení (při nákupu na www.azmobil.cz)
Baterie Vnitřní dobíjecí, výdrž cca 8 týdnů. Při zapnuté bedrátové síti 3 týdny
Paměť Celkem 4 GB, pro uživatelská data cca 3,35 GB
Konektory USB 2.0 (micro-USB) pro připojení k PC nebo Mac pro nahrání knih a dokumentů z počítačeWi-Fi – 802.11b nebo 802.11g
Podporované formáty eknihyKindle 8 (AZW3), Kindle (AZW), PDF, TXT, MOBI, nechráněné MOBI, PRCkonverze HTML, DOC, DOCX, RTF, JPEG, GIF, PNG, BMP přes email a stažení zdarma přes USB.
Ostatní vlastnosti Otáčení na výšku, podpora českých fontů
Lokalizace Lokalizace není, české znaky fungují standardně
Obsah balení Kindle Paperwhite WiFi latest generation, USB kabel, stručný návod ENG, originál krabice, záruční list
Varianty black (černá)

KDE KOUPIT

Čtečku si můžete prohlédnout a zakoupit na prodejně AZ Mobil, případně online přes eshop AZ Mobil – největší specializovaný obchod se čtečkami knih v ČR. Na prodejně Vám poradí odborník a poradí s výběrem i technickými dotazy. Na prodejně jsou k vidění i všechna pouzdra a další příslušenství. Obchod lze kontaktovat na tel. 602 866 446.

Pokud Vás zajímají další informace a vlastnosti čtečky Kindle Paperwhite 3, napište nám do diskuze, vše zodpovíme.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *