Nejlepší čtečka na trhu – recenze Amazon Kindle Voyage

Kindle Voyage

Kindle Voyage

Dnes se podrobně podíváme na nejlepší čtečku na trhu, vlajkovou loď firmy Amazon. Jedná se o nejnovější čtečku Kindle Voyage. Amazon tradičně nabízí několik variant čtečky. Základní dělení je dle typu připojení k internetu. Základní verze je vybavena WiFi připojením k internetu. Rozšířená verze nabízí WiFi a navíc také připojení k internetu přes 3G mobilní síť. Více si o 3G modelu řekneme v kapitole konektivita. Každý z těchto modelů se také tradičně dělí na verzi s reklamou (Special Offers neboli sponzorovaná verze) a verze bez reklam. Zde pouze připomenu, že reklama se nikdy nezobrazuje při čtení, pouze ve spořiči a na úvodní obrazovce, na seznamu knih. Kindle Voyage tedy přichází v těchto variantách:

 • Amazon Kindle Voyage WiFi sponzorovaná
 • Amazon Kindle Voyage WiFi bez reklam
 • Amazon Kindle Voyage WiFi + 3G sponzorovaná
 • Amazon Kindle Voyage WiFi + 3G bez reklam

V dnešní recenzi se podíváme na nejdůležitější vlastnosti, což je především kvalita displeje, osvětlení displeje, ergonomie čtečky, rychlost, přesnost odezvy a výdrž baterie. Čtečku jsme podrobili důkladnému testu při každodenním používání u nás na prodejně. Přidám i pár praktických postřehů od zákazníků, se kterými řešíme klady i zápory čtečky Kindle Voyage. Pro upřesnění se jedná o prodejnu AZ Mobil, kde si můžete čtečku prohlédnout, vyzkoušet a případně i rovnou zakoupit. Jsme největší specializovaný obchod se čtečkami v ČR a při výběru Vám tedy můžeme nejlépe poradit.

Voyage_10

OBSAH BALENÍ

Amazon v letošním roce opět změnil design obalů čteček. Inspiroval se balením tabletů Kindle Fire. Čtečka je uložena v malé krabičce, který svými rozměry téměř kopíruje velikost čtečky. Krabička je opět velmi bytelná a bez problémů vydrží např. pád ze stolu. Obsah balení je opět velmi strohý, což vůbec není na škodu, protože v balení je vše, co potřebujete. Tedy čtečka, microUSB kabel a stručný návod. Voyage lze opět nabíjet přímo přes přiložený USB kablík. Pokud si čtečku koupíte v našem obchodě, dostanete zdarma další příslušenství: samolepící ochrannou fólii na displej, síťovou nabíječku do zásuvky (nejste tedy odkázáni pouze na nabíjení přes USB kabel), DVD se 7500 knihami a 2 letáky s knihami v hodnotě 1690,-Kč. Nyní tedy máte vše, co je k používání čtečky potřeba. Případně je možné dokoupit pouzdro. Vhodná pouzdra si zrecenzujeme v následujícím článku.

Voyage_11

ZPRACOVÁNÍ ČTEČKY

Amazon konečně vyrobil čtečku s opravdu příjemnými rozměry. Čtečka přesně padne do ruky a není problém ji držet v jedné ruce. Co se týče designu, Kindle Voyage je opět o stupínek výše než velmi povedený model Paperwhite. Čtečka má ostře řezané rysy a opět se inspirovala u tabletu Kindle Fire. Na zadní straně jsou použity 2 různé materiály. Většinu povrchu tvoří matný pogumovaný plast, podobně jako u Kindle Paperwhite. To zaručuje pevné a příjemné držení v ruce, čtečka nijak neklouže, nevrže a padne přesně do ruky. V horní části zadní strany je použit lesklý, leštěný plast, který sice velmi přitahuje otisky prstů, zároveň však díky němu čtečka působí luxusním dojmem. Tento materiál zabírá pouze malou část plochy. Menší výtku bych měl k umístění spouštěcího tlačítka, které je umístěné vzadu na zadním krytu (opět podobně jako u tabletu Kindle Fire). Jde pouze o zvyk a umístění tlačítka není nijak problematické. Jde spíše o můj subjektivní pocit, jelikož jsem zvyklý z Kindle Paperwhite (a většiny dalších čteček) na umístění tlačítka na spodní hraně. Velké plus je tloušťka čtečky, která je 7,6 mm. Čtečka je opravdu příjemně tenká, což zvyšuje dojem luxusu a přizpůsobuje se posledním trendům telefonů a tabletů. Zde je porovnání rozměrů čteček od Amazonu:

Voyage_12

Největší pokrok ve zpracování a designu však udělal Amazon na přední straně čtečky. Displej společně s rámečkem tvoří jednolitou plochu. Toto řešení je velmi praktické, již se nikde nemůže zachytávat prach a nečistoty. Zároveň se jedná o designově velmi povedenou záležitost a v kombinaci se senzorovými tlačítky (o těch si povíme níže) působí celá přední strana kompaktním a zároveň luxusním dojmem.

Tělo čtečky je tvořeno odolným i lehkým hořčíkem a přední část doplňuje tvrzené sklo. Odolné sklo je navíc speciálně leptáno, aby se strukturou hmatově blížilo papíru a zároveň i minimalizovalo odlesky světla. Uvnitř těla zabudované magnety dokáží spolupracovat s dalším příslušenstvím. Čtečka je tedy opět velmi odolná a minimálně náchylná na praskání displeje. Zde je Amazon hodně napřed před čtečkami Pocketbook, které jsou na praskání displeje mnohem více náchylné. Při dnešních cenách nových displejů je to důležitá vlastnost, což si většina lidí uvědomí až po případném „úrazu“ čtečky.

Amazon vyslyšel přání uživatelů a opět se vrátil ovládání čtečky pomocí tlačítek. Ta jsou tentokrát senzorová a plně splývají s jednolitým povrchem čtečky. Mají však funkci PagePress, tedy něco jako jemné vibrování při stisku. Tlačítka jsou na obou stranách displeje, ovládat je mohou praváci i leváci. Senzory jsou dostatečně velké a otáčení stránek velmi pohodlné. Funkci PagePress lze v nastavení vypnout. Nyní přejdeme k „srdci“ Kindle Voyage, a to displeji…

Voyage_15

DISPLEJ A ZOBRAZENÍ

Nejdůležitější část a srdce každé čtečky je displej. To si také Amazon moc dobře uvědomuje a všechny čtečky Kindle mají nejkvalitnější displeje mezi čtečkami. To je prostě fakt a zatím se na tom stále nic nemění. Displej u Kindle Voyage je to nejlepší, co je v současnosti na trhu. Opět používá technologii Carta (podobně jako Paperwhite). Nyní má však již rozlišení 1440 x 1050 px, což odpovídá 300 ppi (Paperwhite měl 212 ppi). Pokud se Vám displej na Kindle Paperwhite zdál jemný, zde je ještě výrazně jemnější. Opravdu pastva pro oči:) Zde už mám konečně lepší pocit než z tištěné knihy. Výhoda je, že se na displej s větším rozlišením vejde větší množství textu. Pro toho kdo má dobré oči, je nyní již plně dostačující 6″ velikost displeje. Na tento displej se při rozlišení 1440 x 1050 vejde více textu než do klasické tištěné knihy. Velikost písma lze samozřejmě upravit dle potřeby.

Písmo je ostře řezané s výborným kontrastem a podklad je opět o něco bělejší. Nedílnou součástí čteček knih střední a vyšší třídy je nasvícení displeje. Technologie je založena na nasvícení LED diodami. Ty jsou umístěny nad displejem (zabudované v rámečku čtečky). Světlo je rozvedeno po displeji pomoci fólie. Nasvícení tedy vypadá podobně jako u tabletu a telefonu, nicméně jedná se o osvětlení, zůstaly tedy zachované vlastnosti elektronického inkoustu. Čtení v úplné tmě je tedy šetrné na oči a můžete číst hodiny bez bolesti očí. Kindle Voyage má nasvícení o třídu lepší než Paperwhite. Rozdíl je podobný jako mezi Paperwhite 1 a Paperwhite 2, možná ještě o kousek větší. Osvětlení je silnější a kontrastnější. Paperwhite vypadá proti Voyage mírně zašedlý.

Zde bych se pozastavil u rovnoměrnosti nasvícení. Na různých zahraničních (ale i českých) webech a fórech se vedou velké diskuze ohledně rovnoměrnosti nasvícení u Kindle Voyage. Lidé čtečce vytýkají, že osvětlení má v protilehlých rozích jiné podání teploty barev. Např. že vlevo nahoře je podání zažloutlé a vpravo dole je zase více bílé. Ano, tento problém se u Kindle Voyage opravdu vyskytuje. Jednalo se především o první dodávky čteček z předobjednávek u Amazonu v říjnu 2014. Nynější dodávky čteček v roce 2015 již tímto neduhem netrpí. Nasvícení je rovnoměrné a barevné podání bílé je také rovnoměrné. Ano, pokud si vezme čtečku do ruky „šťoural“, určité chybky zde najde v porovnání s tabletem nebo smartphonem. Je třeba si uvědomit, že osvětlení je zajištěno diodami, což nebude stejné jako podsvícení u LCD tabletu. Čtečky používají úplně jinou technologii displeje, ale i nasvícení. Rozdíl v kvalitě displeje bych viděl na rozmezí 1-2% oproti LCD displejům. Což je výborný výsledek vzhledem k nesporným výhodám elektronického inkoustu. Zkuste si číst hodinu z tabletu v úplné tmě a rázem Vám bude jasné jestli má cenu řešit podání bílé barvy na čtečce:)

Amazon se tedy opět vytáhl a displej, společně s rozměry a designem čtečky jsou hlavní důvody proč si pořídit Kindle Voyage. Vše si můžete ověřit u nás na prodejně, kde Vám náš odborník s čímkoliv poradí.

Voyage_14

NOVÉ HARDWAROVÉ VLASTNOSTI

 • Senzor světla – čtečka Kindle Voyage má v sobě zabudovaný senzor okolního světla. Voayge si tedy umí sám nastavit jas osvětlení podle toho kde se pohybujete. Na denním světle (nebo slunci) Vám senzor osvětlení vypne. Naopak v šeru nebo přítmí začne čtečka displej sama přisvětlovat. V úplné tmě Vám čtečka nastaví plné osvětlení. Tuto funkci lze vypnout a jas osvětlení si nastavovat manuálně (24 kroků intenzity světla). Tato funkce je běžná u tabletů a telefonů, u čteček se jedná o příjemnou novinku.
 • Nightlife – Tato funkce souvisí opět se senzorem světla. Jedná se o automatické zvýšení intenzity světla. Pokud například čtete v noci, je nepříjemné pokud by se displej hned rozsvítil úplně naplno. Proto Vám čtečka sama nastaví nižší intenzitu světla. Postupem času, podle toho jak si Vaše oči přivykají na tmu, přidává čtečka intenzitu osvětlení.
 • PagePress – Amazon vyslyšel přání uživatelů a vrátil do svých čteček tlačítek. Ne však jako klasická, ale senzorová s možností vibrace. Tlačítka jsou na čtečce naznačena jako svislá čárka na boku. Pokud tlačítko stisknete, otáčíte stránku. Nestačí však pouze přiložit prst na tlačítko. Je nutné vyvinout menší tlak. Na první pohled se to může zdát trochu zvláštní a budete mít pocit, že tlačítka nefungují. Naopak, fungují velice přesně, jen je potřeba trochu přimáčknout senzor. Je to z toho důvodu, aby jste si omylem neobraceli stránky. Pokud pouze přiložíte prst na tlačítko, nic se nestane. Senzorová tlačítka jsou na obou stranách čtečky, velké tlačítko pro otočení vpřed a malé pro otáčení stránek vzad. Po stisku dojde k zavibrování tlačítka, abyste věděli, že došlo ke stisku. Sílu vibrace lze dokonce nastavit. Celkově jsou tedy tlačítka velmi kvalitní, designově přesně zapadají do celkového konceptu a i funkčně jsou velice přesná. Jen je potřeba se s nimi trochu sžít a vyzkoušet si jejich funkci.

voyage_13

OVLÁDANÍ ČTEČKY

V ovládání a ergonomii byl Amazon vždy na špičce a nejinak je tomu i u nového modelu Kindle Voyage. Zde Amazon nemusel nic přepracovávat ani měnit. Co se týče ergonomie, ovládání, odezvy na dotyk a rychlosti odezvy, jsou čtečky Kindle téměř dokonalé. Odezva je dokonce rychlejší než Kindle Paperwhite, řekl bych že je na úrovni Kindle 6 Touch (což je spolu s Voyage nejrychlejší čtečka). Odezva na dotyk je opět na špičkové úrovni a právě zde je vidět obrovský rozdíl oproti čtečkám Pocketbook, které jsou prostě pomalé a mají špatnou odezvu. Dotyková klávesnice je opět skvělá, česká lokalizace není (podobně jako menu čtečky, viz. níže). Diakritika není potřeba, osobně ji nepoužívám ani na PC. Někomu však může chybět. Vše je tedy rychlé a svižné, čtečku pohání 1GHz procesor a 512 MB paměti. Vnitřní kapacita čtečky je 4 GB (pro uživatele je zhruba 3,3 GB). To je naprosto dostačující kapacita, není tedy vůbec potřeba slot na SD kartu.

Voyage_16

SOFTWAROVÉ VYBAVENÍ

Pokud znáte a máte naučené ovládání jakékoliv čtečky od Amazonu, budete i zde ihned vědět co a jak. Ovládání, rozložení menu a všech ovládacích prvků je prakticky stejné jako u Kindle Paperwhite. Vše je intuitivní a čtečku mohou ovládat i lidé bez znalosti cizích jazyků. Nastaveni písma pro čtení a osvětlení se provádí pomocí grafických ikonek přímo z horní lišty, není tedy vůbec nutné vstupovat do menu. Nastavení a menu je zhruba ve 20 jazycích, ale čeština mezi nimi není.

Kindle Voyage má opět funkce slovníku – překládání jednotlivých slovíček offline (překlad nebo výklad), překládání celých vět a odstavců online (bing translator), funkce GoodReads (hodnocení knih online), Vocabulary Builder (výuka slovíček), psaní poznámek, záložky, podtrhávání, export záložek podtrhávání a poznámek do textového souboru, vytváření a správa kolekcí a další užitečné funkce.

Podpora formátů – zde je vše při starém, Voyage podporuje tyto formáty: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, MOBI, PRC a potom HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP po konverzi (online Amazon konverze). Zde je snad jediná slabina čteček Kindle, a to chybějící podpora formátu EPUB a DOC bez konverze, případně PDF reflow pro lepší zalamování formátu PDF. Vše lze jednoduše řešit online Amazon konverzí nebo pomocí programu Calibre (zdarma ke stažení), který umí na pár kliknutí převést jakýkoliv formát.

Kindle Voyage má samozřejmě také WiFi modul, pomocí kterého se můžete připojit na internet, kde můžete libovolně zdarma brouzdat. Přes WiFi také probíhá registrace čtečky na Amazonu (zdarma). Po registraci jsou dostupné další užitečné funkce (online konverze, tvorba a správa kolekcí, výuka slovíček a další).

Stabilita software – zde je nutné také zmínit absolutní stabilitu softwaru čteček od Amazonu. především v porovnání se čtečkami Pocketbook, které jsou méně stabilní (mírně řečeno). Kindle Voyage se neseka, nekouše a dělá přesně to, co má.

Poruchovost – čtečky od Amazonu jsou na tom s poruchovostí velmi dobře. Především je to velmi malá náchylnost na praskání displeje. Amazon si je vědom křehkosti displeje s elektronickým inkoustem. Proto displej zabudoval do ochranného rámečku, který je teprve celý vložen do plastového krytu. Proto je čtečka odolná a vydrží i menší pády. Což je např. u čteček Pocketbook naprosto nemyslitelné (zde je totiž displej pouze vložen do plastového rámečku a přetažen jakousi „gumou“).

Voyage_7

VÝDRŽ BATERIE

Výdrž na jedno nabití je opět výborná. Výdrž je podobná jako u Kindle Paperwhite. Amazon uvádí ve své specifikaci 8 týdnů. Je to však při vypnuté WiFi, osvětlení na stupeň 10 a čtení 30 minut denně. Pokud vezmeme v potaz běžné použití, tedy čtení zhruba 1-2 hodiny denně, občas osvětlení, WiFi spíše vypnutá, výdrž se pohybuje kolem 14 dnů. Osvětlení baterii moc nevybíjí, větší vliv ma určite WiFi. Baterie vydrží 500 nabíjecích cyklů, což je zhruba 10 let. Proto je baterie napevno zabudovaná a výměna je možná pouze v servise. Baterie tedy výrazně přežije celkovou životnost a technologické zastarání čtečky.

pros_cons

 

 

 

 

 

 

KLADY A ZÁPORY

Klady:

 • rozměry a hmotnost čtečky, pouze 7,6mm tenká
 • displej a zobrazení – vysoký kontrast, ostrost, vysoké rozlišení
 • nasvícení – rovnoměrné a kontrastní
 • design – jedním slovem šperk
 • senzorová tlačítka
 • rychlost a odezva čtečky, přesný dotykový displej
 • jednolitý displej s rámečkem, tvrzené leptané sklo
 • automatické funkce
 • výdrž baterie
 • stabilita software

Zápory:

 • podpora formátů – chybí epub, doc
 • nemá české menu
 • cena – základní cena se pohybuje kolem 6800,-Kč

CELKOVÉ HODNOCENÍ

Ano, Kindle Voyage je nejlepší čtečka na trhu. O tom není sporu. O třídu převyšuje všechny konkurenty téměř ve všech ohledech. Kvalita je samozřejmě vykoupena vyšší cenou. Pokud nemáte problém si přidat 3000,- oproti Kindle Paperwhite, je Kindle Voyage jasná volba. Zápory čtečky jsou podpora formátů (epub, doc) a české menu. To jsou však vlastnosti, které mají Amazon čtečky již od roku 2008:). V ostatních ohledech nemá Kindle Voyage konkurenci.

 

SPECIFIKACE

Specifikace Amazon Kindle Voyage:

Rozměry, hmotnost 162 mm x 115 mm x 7.6 mm, hmotnost 180g
Procesor, RAM procesor 1GHz, 512 MB RAM
Displej 6″ (15,24 cm), Carta E-Ink – podsvícený s automatickým jasem (patentováno), 1440 x 1050 pixelů, 300 dpi, 16 odstínů šedé
Napájení Nabíjení přes USB.
Baterie Vnitřní dobíjecí, výdrž cca 6 týdnů. Při zapnuté bedrátové síti 3 týdny
Paměť Celkem 4 GB, pro uživatelská data cca 3,35 GB
Konektory USB 2.0 (micro-USB) pro připojení k PC nebo Mac pro nahrání knih a dokumentů z počítačeWi-Fi – 802.11b nebo 802.11g
Podporované formáty eknihyKindle 8 (AZW3), Kindle (AZW), PDF, TXT, MOBI, nechráněné MOBI, PRCkonverze HTML, DOC, DOCX, RTF, JPEG, GIF, PNG, BMP přes email a stažení zdarma přes USB.
Ostatní vlastnosti Otáčení na výšku, podpora českých fontů
Lokalizace Lokalizace není, české znaky fungují standardně
Obsah balení Kindle Voyage WiFi latest generation, USB kabel, nabíjecí adaptér, stručný návod ENG, originál krabice, obal, záruční list
Varianty black (černá)

KDE KOUPIT

Čtečku si můžete prohlédnout a zakoupit na prodejně AZ Mobil, případně online přes eshop AZ Mobil – největší specializovaný obchod se čtečkami knih v ČR. Na prodejně Vám poradí odborník a poradí s výběrem i technickými dotazy. Na prodejně jsou k vidění i všechna pouzdra a další příslušenství. Obchod lze kontaktovat na na tel. 602 866 446.

Pokud Vás zajímají další informace a vlastnosti čtečky Kindle Voyage, napište nám do diskuze, vše zodpovíme.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *