Recenze Amazon Kindle 6 – král mezi čtečkami do 2500,-Kč!

k6_5

Dnes se (možná trochu opožděně) podíváme na základní model od Amazonu, tedy Kindle 6 (nástupce legendárního modelu Kindle 5). Stále jde totiž o nejlepší a nejprodávanější čtečku knih v kategorii do 2500,-Kč. Amazon momentálně nabízí 3 modelové řady:

Kindle 6 se od výše uvedených dražších modelů liší především absencí integrovaného osvětlení. Naopak nabízí velice příjemnou cenu kolem 2000,-Kč. Není to ještě tak dávno (2010-2011), kdy se čtečky bez osvětlení běžně prodávaly kolem 4-5 tisíc. Doba ovšem pokročila a dnes se ceny ustálily poblíž rozumné hranice 2 tisíc. Tak jako každá čtečka od Amazonu, i Kindle 6 se nabízí v několika variantách. U tohoto modelu Amazon nenabízí konektivitu 3G. Všechny verze nabízejí WiFi. Kindle 6 se tedy dělí pouze na verzi s reklamou a bez reklam a pak také černá a bílá varianta. Zde je přehled:

Bílá verze byla původně určena pouze pro japonský trh, nyní je však v omezeném množství dostupná i v Evropě. Amazon tak navazuje na tradici bílých čteček, které měl naposledy v nabídce před 5 lety (klasický Kindle 1,2,3 neboli Kindle Keyboard). Pokud Vás zajímá rozdíl mezi verzemi s reklamou a bez reklam, podívejte se na náš článek, který rozdíly vysvětluje.

k6_6

V dnešní recenzi se podíváme na nejdůležitější vlastnosti, což je především kvalita displeje, kontrast, ergonomie čtečky, rychlost, přesnost odezvy a výdrž baterie. Čtečku jsme podrobili důkladnému testu při každodenním používání u nás na prodejně. Přidám i pár praktických postřehů od zákazníků, se kterými řešíme klady i zápory čtečky Kindle 6. Pro upřesnění se jedná o prodejnu AZ Mobil, kde si můžete čtečku prohlédnout, vyzkoušet a případně i rovnou zakoupit. Jsme největší specializovaný obchod se čtečkami v ČR a při výběru Vám tedy můžeme nejlépe poradit.

OBSAH BALENÍ

Obsah baleník6_4 je u všech čteček od Amazonu téměř stejný a poměrně strohý. Na druhou stranu balení obsahuje vše potřebné, více opravdu není potřeba. Krabička je opět velmi bytelná a bez problémů vydrží např. pád ze stolu. V krabičce naleznete samotnou čtečku, microUSB kabel na připojení k počítači a stručný návod v angličtině. Pomocí kabelu se čtečka automaticky také nabíjí přes USB. Pokud si čtečku koupíte v našem obchodě AZ Mobil, dostanete zdarma další příslušenství: samolepící ochrannou fólii na displej, síťovou nabíječku do zásuvky (nejste tedy odkázáni pouze na nabíjení přes USB kabel), DVD se 7500 knihami a 2 letáky s knihami v hodnotě 1690,-Kč. Nyní tedy máte vše, co je k používání čtečky potřeba. Na DVD jsou i české návody. Případně je možné dokoupit pouzdro. Vhodná pouzdra si zrecenzujeme v následujícím článku.

ZPRACOVÁNÍ ČTEČKY

U čteček (kromě top modelů) nečekejte ultratenké rámečky a tělo přístroje jako u nejnovějších smartphonů. Pro někoho to může být i výhoda, čtečka se pak může lépe držet v ruce a více evokuje klasickou knihu. Čtečka působí bytelným dojmem a dobře se drží v ruce. Povrch není úplně hladký, je matný a především nejsou vidět otisky prstů. Displej je mírně zapuštěný v rámečku. Není to sice tak elegantní řešení jako u Kindle Voyage, můžete ale položit čtečku displejem dolů a nedojde k jeho poškrábání. Tělo je plastové. Vše drží pevně a nikde nic nevrže ani po např. ročním používání. Spouštěcí tlačítko je umístěné klasicky na dolní hraně, hned vedle microUSB konektoru. Jiná tlačítka ani konektory na čtečce nenaleznete. Toto hodnotím kladně. Čím méně mechanických částí, tím méně poruch🙂 Rozměry a váha jsou standardní a odpovídají většině dostupných čteček. Zde je malé porovnání Kindle čteček:

 • Kindle Voyage – 162 x 115 x 76 mm, váha 180 gramů
 • Kindle Paperwhite – 169 x 117 x 9,7 mm, váha 206 gramů
 • Kindle 6 – 169 x 119 x 10,7 mm, váha 191 gramů

Uvnitř těla čtečky jsou zabudované magnety, které dokáží spolupracovat s dalším příslušenstvím. Čtečka je tedy opět velmi odolná a minimálně náchylná na praskání displeje. Zde je Amazon hodně napřed před čtečkami Pocketbook, které jsou na praskání displeje mnohem více náchylné. Při dnešních cenách nových displejů je to důležitá vlastnost, což si většina lidí uvědomí až po případném „úrazu“ čtečky.

DISPLEJ A ZOBRAZENÍ

Nejdůležitější část a srdce každé čtečky je displej. Kindle 6 používá šestipalcový displej s elektronickým inkoustem eInk Pearl s rozlišením 800 x 600 bodů, v přepočtu 167 dpi. Displej zobrazuje 16 odstínů šedi. Elektronický inkoust a tedy displej je hlavním rozdílem oproti tabletům. Eink neunavuje oči, jde totiž o pasivní displej, který není založen na obnovovací frekvenci jako LCD displeje (telefony, tablety, monitory). Můžete číst několik hodin a nebudou Vás bolet oči. Zobrazení vypadá jako tištěná kniha se všemi klady a zápory. Především můžete číst na denním světle nebo i na přímém slunci a vše bude krásně ostře čitelné. Čím více světla, tím lepši kontrast a zobrazení. Na druhou stranu večer nebo ve tmě si musíte na displej svítit, stejně jako u papírové knihy. Toto je jediná nevýhoda oproti dražším modelům s integrovaným osvětlením.

Spousta lidí řeší přechod na dotykové ovládání. Amazon toto zvládl naprosto skvěle. Displej je matný, nejsou na něm téměř vůbec vidět otisky prstů. Navíc reaguje na dotyk přesně a stačí opravdu lehký dotek pro ovládání. Velikost 6″ je naprosto dostačující, není tedy nutné používat stylus. Čtečku mohou ovládat i lidé s velkými prsty. Amazon již používá ve všech čtečkách kapacitní dotykový displej, který najdete ve většině dnešní elektroniky. Zároveň díky rychlému procesoru má displej velice rychlé reakce a patří mezi nejrychlejší čtečky na trhu. Subjektivně mi přijdou reakce rychlejší i než Kindle Paperwhite.

Pokud chcete čtečku s důrazem na co nejkvalitnější zobrazení, je čtečka od Amazonu (jakákoliv) ideální volba. Amazon má stále nejlepší vlastnosti eink displeje (kontrast, rychlost, spolehlivost, přesnost dotykové vrstvy).

k6_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ODOLNOST ČTEČKY

Jako reakci na stížnosti uživatelů na mechanickou odolnost čteček přidáváme tuto kapitolu do našich recenzí. Vše se točí kolem jediného problému a to praskání displeje (viz. samostatný článek). Nutno však podotknout, že v současné době se problém týká čteček Pocketbook. Amazon měl naposledy tyto problémy u modelu Kindle 3, který se vyráběl v letech 2009-2011. Displeje jsou stále stejné a křehké i dnes. Liší se však jejich ochrana a způsob uchycení v těle čtečky. Amazon u modelu Kindle 3 displej pouze vložil do plastového výlisku rámečku a nebyl téměř nijak chráněn. Proto byl náchylný na praskání. V podstatě stejným způsobem má displej řešený Pocketbook i dnes. Proto si zákazníci Pocketbooku stěžují na jejich časté praskání. Problém především vzniká v kombinaci s cenou, která se v servise pohybuje kolem 2500,-Kč. Zákazníci často nadávají na servis, který je v tomto opravdu nevinně. Ten čtečku pouze rozebere a zjistí mechanické poškození. Lidé by si spíše měli stěžovat u výrobce (což je ale vždy marné).

Amazon se však z chyb poučil a od roku 2012 zvolil jiný způsob uchycení displeje v těle čtečky. Tenký displej je usazen v ochranné plastové konstrukci a celá tato konstrukce je uložena do těla čtečky. Odolnost dnešních čteček Kindle (včetně Kindle 6) je tedy na úrovni ostatní spotřební elektroniky. Displej vydrží i menší pády (záleží především na místě a úhlu dopadu). U čtečky Kindle 6 tedy není důvod se obávat praskání displeje.

OVLÁDANÍ ČTEČKY

V ovládání a ergonomii byl Amazon vždy na špičce a nejinak je tomu i u modelu Kindle 6. Zde Amazon nemusel nic přepracovávat ani měnit. Co se týče ergonomie, ovládání, odezvy na dotyk a rychlosti odezvy, jsou čtečky Kindle téměř dokonalé. Odezva je dokonce rychlejší než Kindle Paperwhite, řekl bych že je na úrovni Kindle Voyage (což je spolu s Kindle 6 nejrychlejší čtečka). Odezva na dotyk je opět na špičkové úrovni a právě zde je vidět obrovský rozdíl oproti čtečkám Pocketbook, které jsou prostě pomalé a mají špatnou odezvu. Dotyková klávesnice je opět skvělá, česká lokalizace není (podobně jako menu čtečky, viz. níže). Diakritika není potřeba, osobně ji nepoužívám ani na PC. Někomu však může chybět. Vše je tedy rychlé a svižné, čtečku pohání 1GHz procesor a 512 MB paměti. Vnitřní kapacita čtečky je 4 GB (pro uživatele je zhruba 3,3 GB). To je naprosto dostačující kapacita, není tedy vůbec potřeba slot na SD kartu. Do čtečky se vejde zhruba 4000 knih, které můžete libovolně mazat a znovu nahrávat. Zde tedy vidíte, že SD karta opravdu není potřebná.

Kindle 6 se opět ovládá pouze dotykem. Nemá žádná tlačítka (kromě spouštěcího). Vše je intuitivní a přehledné. Displej čtečky je rozdělen do několika zón. Každá zóna má jinou funkci (listování vpřed, listování vzad, vyvolání menu). Listovat v knize můžete potažením prstem po displeji nebo pouze klepnutím do příslušné zóny. Čtečku lze tedy pohodlně držet v jedné ruce a palcem listovat vpřed.

Nahrávání knih probíhá standardně přes USB rozhraní. Čtečku připojíte kablíkem k počítači, zde se tváří jako externí disk, jako když připojíte např. USB disk. Knihy jednoduše překopírujete do čtečky a po odpojení kablíku se Vám objeví přímo ve čtečce. Po připojení USB kabelu se Kindle 6 zároveň nabíjí.

k6_3

SOFTWAROVÉ VYBAVENÍ

České menu – Kindle 6 podobně jako ostatní čtečky od Amazonu nemá podporu češtiny v menu. Knihy jsou v češtině automaticky, přesně tak, jak je máte v počítači. Menu (nastavení), ale v češtině není. To může být pro někoho problém. Nicméně pokud si chcete hlavně číst a nastavit písmo, není potřeba vstupovat do cizojazyčného menu a vše lze pohodlně ovládat pomocí ikonek na horní liště. Proto mohou čtečku používat i lidé, kteří angličtinu (nebo jiný jazyk) neovládají.

Podpora formátů – zde je vše při starém, Kindle 6 podporuje tyto formáty: Kindle Format 8 (AZW3), Kindle (AZW), TXT, PDF, MOBI, PRC a potom HTML, DOC, DOCX, JPEG, GIF, PNG, BMP po konverzi (online Amazon konverze). Zde je snad jediná slabina čteček Kindle, a to chybějící podpora formátu EPUB a DOC bez konverze, případně PDF reflow pro lepší zalamování formátu PDF. Vše lze jednoduše řešit online Amazon konverzí nebo pomocí programu Calibre (zdarma ke stažení), který umí na pár kliknutí převést jakýkoliv formát. Program Calibre také naleznete na přiloženém DVD při nákupu v AZ Mobil.

WiFi – WiFi modul funguje standardně, jako u jiných čteček. Zde je však připojení a práce s internetem výrazně rychlejší než u konkurenčních čteček. Samotné připojení k WiFi je otázka pár vteřin, stejně tak spuštění internetového prohlížeče. Přes WiFi se můžete dostat kamkoliv na internetu. Jsou zde určitá omezení jako nemožnost prohlížení videí, podpora více záložek apod. Na přečtení a vyřízení emailů, přečtení zpráv apod. však plně dostačuje.

Stabilita software – zde se nezapře americká firma. Podobně jako Apple i Amazon dbá na na kvalitní software. To znamená, že čtečka nepadá, nekouše se a reaguje přesně a svižně. Aktualizace se průběžně samy nahrávají do čtečky (přes WiFi). S novými aktualizacemi Amazon může přidávat nové funkce.

Registrace – spousta lidí si myslí, že bez registrace čtečky na Amazonu není možné čtečku používat. Po registraci získáte doplňkové služby zdarma, pro vlastní používání není registrace potřeba. Knihy lze do Kindlu nahrávat přes USB kablík přímo z počítače. V tom případě nepotřebujete registraci. Pokud si založíte účet na Amazonu, budete moci využívat online služby jako posílání knih do čtečky přes WiFi, nákup knih z Amazonu přímo ze čtečky, 5GB cloudové (virtuální) úložiště a další online služby. Záleží tedy na každém, zda registraci využije či nikoliv.

Písmo – v textu lze nastavit 8 velikostí a 7 typů písma, okraje a řádkování pro přesné nastavení textu tak, aby to vyhovovalo Vašim očím. Pro toto nastavení není nutné vstupovat do cizojazyčného menu a vše je graficky přesně znázorněno.

Slovníky – při používání slovníku se projevuje rychlý, optimalizovaný procesor. Stačí prstem klepnout na dané slovíčko v textu a vteřinu podržet. Automaticky vyskočí okno s výkladem nebo překladem slovíčka dle nastaveného defaultního slovníku.

Poznámky – do textu je také možné vkládat poznámky. Označíte míto v knize a podržíte prstem. Automaticky vyskočí klávesnice a můžete zadat poznámku. Ta se pak na dané místo uloží ve formě očíslovaného horního indexu. Poté můžete kdykoliv opětovně klepnout na horní index s poznámkou a tu můžete editovat, smazat apod.

Záložky – Po klepnutí prstem do pravého horního rohu displeje se automaticky vytvoří záložka v knize. Záložku zrušíte opět klepnutím do stejného místa.

Zvýraznění – Na displeji si prstem můžete označit libovolný kus textu a ten zvýraznit. Veškeré poznámky, zvýraznění a záložky lze po připojení k počítačí exportovat do PC ve formě textového souboru. Vždy se uloží název knihy, číslo strany a zároveň daná poznámka, zvyraznění nebo záložka.

Další funkce – Kindle 6 nabízí výuku slovíček cizích jazyků, export záložek, zvýraznění a poznámek, tvorbu kolekcí, otáčení displeje naležato, spojení se sociálními sítěmi a další.

VÝDRŽ BATERIE

Výdrž na jedno nabití je opět znamenitá. Výdrž je podobná jako u Kindle Paperwhite. Amazon uvádí ve své specifikaci 8 týdnů. Je to však při vypnuté WiFi a čtení 30 minut denně. Pokud vezmeme v potaz běžné použití, tedy čtení zhruba 1-2 hodiny denně, WiFi spíše vypnutá, výdrž se pohybuje kolem 2-3 týdnů. Baterie vydrží 500 nabíjecích cyklů, což je více než 10 let. Proto je baterie napevno zabudovaná a výměna je možná pouze v servise. Baterie tedy výrazně přežije celkovou životnost a technologické zastarání čtečky. Pokud jedete na týdenní dovolenou, nemusíte si ani brát s sebou nabíjecí kabel nebo nabíječku. Stačí pouze čtečku naplnit knihami.

pros_cons

 

 

 

 

 

 

KLADY A ZÁPORY

Klady:

 • cena (kolem 2000,-Kč)
 • displej a zobrazení – vysoký kontrast, ostrost
 • rychlost a odezva čtečky, přesný dotykový displej
 • automatické funkce
 • výdrž baterie
 • stabilita software

Zápory:

 • podpora formátů – chybí epub, doc
 • nemá české menu
 • nemá osvětlení (toto není zápor, ale vlastnost. Kdo chce osvětlení, zvolí Kindle Paperwhite)

CELKOVÉ HODNOCENÍ

Ano, Kindle 6 je nejlepší čtečka na trhu v kategorii do 2500,-Kč. Dražší modely již mají integrované osvětlení, což je jiná kategorie. Kindle 6 nabízí přesně to, co se od čtečky v této kategorii očekává. Tedy komfortní čtení, kvalitní displej a rychlé reakce. Stačí nahrát knihy a pak již jen číst, číst a číst. Kindle 6 je vhodný (i jako dárek) pro všechny věkové kategorie. Zápory čtečky jsou podpora formátů (epub, doc) a české menu. To jsou však vlastnosti, které mají Amazon čtečky již od roku 2008:). Kindle 6 má ideální poměr výkon/cena.

 

SPECIFIKACE

Specifikace Amazon Kindle 6:

Rozměry, hmotnost 169 mm x 119 mm x 10.7 mm, hmotnost 191g
Procesor, RAM procesor 1GHz, 512 MB RAM
Displej 6″ (15,24 cm), Pearl E-Ink – 800 x 600 pixelů, 167 dpi, 16 odstínů šedé
Napájení Nabíjení přes USB. Adaptér na české zásuvky je součástí balení (při nákupu na www.azmobil.cz)
Baterie Vnitřní dobíjecí, výdrž cca 6 týdnů. Při zapnuté bedrátové síti 3 týdny
Paměť Celkem 4 GB, pro uživatelská data cca 3,35 GB
Konektory USB 2.0 (micro-USB) pro připojení k PC nebo Mac pro nahrání knih a dokumentů z počítačeWi-Fi – 802.11b nebo 802.11g
Podporované formáty eknihyKindle 8 (AZW3), Kindle (AZW), PDF, TXT, MOBI, nechráněné MOBI, PRCkonverze HTML, DOC, DOCX, RTF, JPEG, GIF, PNG, BMP přes email a stažení zdarma přes USB.
Ostatní vlastnosti Otáčení na výšku, podpora českých fontů
Lokalizace Lokalizace není, české znaky fungují standardně
Obsah balení Kindle 6 WiFi latest generation, USB kabel, stručný návod ENG, originál krabice, záruční list
Varianty black (černá), white (bílá)

KDE KOUPIT

Čtečku si můžete prohlédnout a zakoupit na prodejně AZ Mobil, případně online přes eshop AZ Mobil – největší specializovaný obchod se čtečkami knih v ČR. Na prodejně Vám poradí odborník a poradí s výběrem i technickými dotazy. Na prodejně jsou k vidění i všechna pouzdra a další příslušenství. Obchod lze kontaktovat na tel. 602 866 446.

Pokud Vás zajímají další informace a vlastnosti čtečky Kindle 6, napište nám do diskuze, vše zodpovíme.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *