Pocketbook a praskající displeje…
V dnešním článku se podíváme podrobněji na kauzu praskajících displejů u čteček knih, konkrétně především u Pocketbooku, který tímto neduhem trpí poněkud více. Vše je dáno technologií displeje s elektronickým inkoustem. Displej je velmi křehký. Vždy tedy záleží na způsobu uchycení displeje v rámečku čtečky a jeho ochraně. Technologie elektronického inkoustu funguje opačně mež u klasických LCD displejů (telefony, tablety apod.). Z vnější strany je plastová vrstva a skleněná vrstva je z vnitřní strany. Pokud dojde k prasknutí displeje, neuvidíte prasklé sklo, ale pouze čáry, šmouhy nebo nepravidelnosti v zobrazení elektronického inkoustu. Bude se také zobrazovat pouze část displeje. Konkrétně displej vypadá nějak takto:
Odpovídající „pavouk“ je na vnitřní straně displeje a vypadá např. takto:
Je tedy velmi důležité, aby byl displej dobře chráněný uvnitř čtečky. Na způsob uložení displeje v těle čtečky se můžete podívat na následujícím videu:
Zde je vidět hlavní příčina často praskajících displejů. Displej v podstatě není nijak chráněný. Po vyšroubování základní desky a baterie rovnou uvidíte skleněnou vrstvu displeje. Ta je velmi křehká. Proto při pádu čtečky nebo silnějším tlaku na displej může dojít k poškození. Pokud budete používat pouzdro, určitě snížíte riziko poškození. Při běžném zacházení k prasknutí nedojde. Pokud někdo v diskuzích nebo recenzích píše, že mu displej praskl sám od sebe, není to pravda. Vždy musí dojít k určitému tlaku nebo pádu, aby sklo prasklo. S tím souvisí možné vysvětlení. Pokud u čtečky knih praskne displej, čáry a šmouhy na displeji neuvidíte hned, ale až po spuštění čtečky. Je to tím, že displej se začne překreslovat až při pohybu elektronického inkoustu, tedy po spuštění čtečky. Pokud Vám displej praskne např. v batohu v MHD a čtečku doma odložíte do šuplíku a vyndáte ji až za týden (kdy teprve čtečku spustíte), bude to vypadat jako by Vám displej praskl sám od sebe po vyndání ze šuplíku. Bohužel displej byl prasklý již dříve, ale prasklina se projeví až po spuštění čtečky.
Spousta lidí také nadává na servis (konkrétně Český Servis), který reklamaci neuzná. Neuznání reklamace je oprávněné a servis je v tom opravdu nevinně, neboť čtečka je opravdu mechanicky poškozena. Na vině je spíše výrobce.
Nyní se ještě podíváme jak je na tom např. Amazon, tedy celosvětově největší prodejce čteček. Amazon v dobách Kindle 3 (roky 2010-2011) používal téměř stejný způsob uchycení displeje v těle čtečky jako Pocketbook dnes. Kindle 3 byl ale také velmi náchylný na praskání displeje. Amazon se však z chyb poučil a od roku 2012, kdy začal vyrábět dotykové modely změnil také ochranu displeje. Ten zůstal stejný, ale jiná je jeho ochrana. Displej je vsazen do tuhého plastového rámečku, kde je dokonale chráněný a celá tato konstrukce je teprve v těle čtečky. Kindle Paperwhite, Kindle 6 a Kindle Voyage již tedy na praskání displeje netrpí. Prasklých displejů je řádově méně než u Pocketbooku. Subjektivně je čtečka Kindle odolnější než dnešní smartphony, které toho „moc nevydrží“.
Nyní konečně můžeme odpovědět na původní otázku…
1. Praskají displeje samy od sebe? Ne, vždy musí dojí k mechanickému poškození (pád, tlak apod.).
2. Praskají často displeje Pocketboook? Ano, ochrana displeje není na takové úrovni jako např. u Amazonu
Pro více informací pište na můj email tpejcha@atlas.cz nebo volejte na 602 866 446, případně nás navštivte v naší kamenné prodejně AZ Mobil (specializovaná prodejna a servis na čtečky knih v Praze).