Jak vybrat čtečku knih?
V dnešním článku se podrobněji podíváme na výběr čtečky knih. Článek by měl pomoci s výběrem vhodné čtečky přesně podle Vašich požadavků. Přeskočíme rozhodování mezi vhodným zařízením. Předpokládáme, že chcete především číst knihy, čtečka je tedy nejvhodnější zařízení. Díky elektronickému inkoustu neunavují oči a lze na nich číst dlouhodobě (i na čtečkách s osvětlením). Vyřadíme tedy z nabídky tablety a budeme se soustředit na elektronické čtečky knih. V několika kategoriích si projdeme výběr vhodného modelu.
1. Čtečky s 8″ displejem – jedná se o zásadní rozhodnutí, které ovlivní přenositelnost čtečky na cestách. 99% čteček má 6″ displej, který plně dostačuje pro běžné čtení. Na trhu je pouze pár čteček s osmipalcovým displejem – Pocketbook 840 InkPad nebo Cybook Ocean. Hlavní výhoda je pochopitelně velikost displeje. Čtečka je tedy vhodná pro čtení technické literatury, kde je hodně grafů, obrázků a tabulek. Hlavní nevýhodou je horší přenositelnost a větší hmotnost. Pokud máte čtečku v pouzdře, její hmotnost šplhá až na 500 gramů, což znamená, že její nejčastější využití bude v domácích podmínkách. I tak může být pro někoho problém mít neustále v ruce „půl kila“. Další problém může být cena čtečky, která se pohybuje od 5000,-Kč a výše za 8″ modely. Jako vhodnější čtečka se jeví Cybook Ocean, mezi jejíž výhody oproti Pocketbooku patří kvalitnější displej a osvětlení, rychlejší reakce a lepší dílenské zpracování. Někoho také může oslovit design čtečky se zkoseným rohem. Pocketbook 840 InkPad má výhodu ve větší podpoře formátů (oproti Cybooku má navíc podporu MOBI a DOC).
Nyní se tedy podíváme na 6″ čtečky, které tvoří 95% zájmu zákazníků.
2. Čtečky s osvětlením a cenou do 3500,-Kč – jedná se pravděpodobně o nejdůležitější vlastnost čteček knih. Osvětlení Vám umožní číst knihy i v úplné tmě. Displej s elektronickým inkoustem je v základu pasivní. Je tedy ostře čitelný i na přímém slunci. Na druhou stranu při čtení v noci je potřeba si na něj svítit (podobně jako u papírové knihy). Z tohoto důvodu se do čteček přidává integrované osvětlení. Displej osvětlují LED diody, které jsou umístěny v rámečku nad displejem a světlo je rozvedeno pomocí fólie po displeji. Proto osvětlení na čtečce vypadá jako u tabletu nebo telefonu, ale zároveň zůstala zachována vlastnost elektronického inkoustu. Tedy to, že si nekazíte zrak jako při čtení z LCD displeje (telefon, tablet…atd).
Zde jsou modely s osvětlením, které jsou rozšířené a používané na českém trhu:
- Amazon Kindle Paperwhite 3 (3479,-Kč) – celkem jasný vítěz v této kategorii. Největší kvalita displeje, ale i osvětlení. To je rovnoměrné po celé ploše displeje. Odezva displeje je velmi rychlá a přesná. Struktura menu je přehledná a jasná, ovládání jednoduché. Někoho může odradit registrace čtečky na Amazonu. Té se není třeba obávat. Je zdarma a po ní máte dostupné online služby ve spojení s Amazonem (5GB cloudové úložiště, posílání dokumentů do čtečky online přes WiFi, tvorba kolekcí apod.). Mezi nevýhody patří absence českého jazyka v menu čtečky (v knihách je podporována automaticky) nebo menší podpor formátů (absence EPUB, DOC). Ty je potřeba převést do jiného formátu pomocí online zasílání dokumentu do čtečky nebo pomocí offline převodu do jiného formátu v počítači.
- Amazon Kindle Paperwhite 2 (3299,-Kč) – platí vše jako u Paperwhite 3. Jediný rozdíl mezi čtečkami je v rozlišení displeje. Paperwhite 2 má rozlišení 1024×768 bodů, Paperwhite 3 má 1440×1050 bodů. Pokud čtečky uvidíte položené vedle sebe, rozdíl v rozlišení neuvidíte.
- Pocketbook 626 Touch Lux 3 (3199,-Kč) – v porovnání s Amazonem má české menu, plnou podporu formátů knih a tlačítkové ovládání (dotykové také). Nemusíte tedy řešit žádné konverze knih. Nevýhodou jsou pomalejší a někdy ne úplně přesné reakce na dotyk, zhruba o 15% nižší výdrž baterie a také horší mechanické zpracování. Čtečka je náchylnější na praskání displeje. Při běžném zacházení by to však neměl být problém (této záležitosti se budeme věnovat v některém z dalších článků).
- eReading 4 Touch Light (3399,-Kč) – jediná čtečka, která je založena na Androidu, je tedy možné do ní instalovat aplikace. Výhodou je český výrobce s přímým napojením do obchodu eReading.cz. Lze také využívat výpůjčky knih přímo do čtečky. Čtečka má plnou podporu formátů a české menu. Nevýhodou je slabší osvětlení displeje a horší softwarová stabilita. Ta byla odstraněna s novou verzí hardware, která se u nás začala prodávat od března 2016.
- Cybook Muse Frontlight (3290,-Kč) – rychlá čtečka s českým menu, kvalitním displejem a tlačítky pro ovládání (má také dotykové ovládání). Nevýhodou může být absence formátů MOBI a DOC a menší podpora zařízení od výrobce.
- Nook Simple Touch Glowlight (3390,-Kč) – často opomíjená čtečka od amerického výrobce Barnes & Noble. Jde o dotykovou čtečku s osvětlením. Má kvalitní software, výrobce je zavedený s dlouhodobou podporou čteček. Mezi nevýhody patří absence českého menu a chybějící některé formáty knih.
Cenově se čtečky pohybují od 3200 do 3500,-Kč. Pokud Vám nevadí absence českého menu a menší podpora formátů, zvolte Amazon Kindle Paperwhite, který je jinak nejkvalitnější čtečkou. V opačném případě nejspíše sáhněte po Pocketbooku 626.
3. Čtečky s osvětlením a cenou nad 3500,-Kč – do této kategorie spadají čtečky nejvyšší kategorie, které nabízejí to nejlepší, co lze mezi čtečkami pořídit.
- Amazon Kindle Voyage (6299,-Kč) – jedná se o úplně nejlepší čtečku na trhu. Vyniká úplně ve všem (kvalita displeje, osvětlení, rozměry, váha, rychlost, stabilita, senzorová vibrační tlačítka). Nevýhody jsou stejné jako vždy u Amazonu. České menu a absence formátů EPUB, DOC.
- Pocketbook 650 Ultra (3990,-Kč) – nejvyšší řada u Pocketbooku. Čtečka má navíc fotoaparát s rozpoznávačem textu. Zde je bohužel nevýhod více. Fotoaparát je slabý, rozpoznávač textu nefunguje téměř vůbec. Osvětlení a kontrast je dokonce horší než u PB626. Plusem jsou kompaktní rozměry, váha a zvukový výstup na sluchátka.
Zde je jasně nejlepší Kindle Voyage, nejlepší čtečka na trhu, bez kompromisu. Vadou může být vyšší cena. Můžete si také přečíst recenzi na tuto čtečku.
4. Čtečky bez osvětlení, dotykové – do této kategorie patří základní modely, které nenabízejí osvětlení displeje. Na přímém slunci nebo denním světle je displej krásně ostře čitelný. V noci je potřeba si na displej svítit, podobně jako na papírovou knihu. Tyto čtečky se pohybují v cenách 2000-2600,-Kč.
- Amazon Kindle 6 (2089,-Kč) – pravděpodobně nejlepší čtečka bez osvětlení, v ceně kolem 2000,-Kč. Kindle 6 nabízí rychlý, svižný procesor a nejvyšší kvalitu zobrazení. Zároveň má velmi kvalitní mechanické zpracování. Nevýhodou je absence českého menu a absence formátů EPUB a DOC. Čtečka nabízí rychlý přístup na internet a pohodlné psaní poznámek do textu, tvorbu záložek a zvýrazňování textu. Kindle 6 nemá mechanická tlačítka pro otáčení stránek a má horší práci s formátem PDF. Po registraci na Amazonu (zdarma) získáte 5GB virtuální úložiště a podporu online služeb.
- Cybook Muse (2290,-Kč) – Cybook Muse je základní model od firmy Bookeen. Jde o francouzského výrobce s tradicí výroby čteček knih. Muse navazuje na úspěšný a dobře hodnocený model Odyssey. Nabízí rozlišení 800×600, rychlý procesor, české menu, plochý displej a povedený design se zkoseným rohem. Nevýhodou je absence podpory formátů MOBI a DOC.
- Cybook Muse Essential (2690,-Kč) – jde v podstatě o úplně stejný model jako Cybook Muse. Má vylepšený displej s vyšším rozlišením 1024×758 bodů.
- Nook Simple Touch (2290,-Kč) – tato čtečka je na trhu již delší dobu. Pochází od amerického výrobce Barnes & Noble, který podobně jak Amazon patří mezi přední prodejce e-knih a čteček v USA. Nook nabízí podobně jako Kindle 6 kvalitní zobrazení, mechanické zpracování, propojení s online službami a knihkupectvím Barnes & Noble. Podobně jako Kindle 6 nemá české menu. Také nepodporuje formát MOBI.
5. Čtečky nedotykové – tato kategorie se v roce 2016 řádně tenčí, neboť většina výrobců nedotykové čtečky postupně nahrazuje pouze dotykovými. Řešením může být čtečka dotyková, která má zároveň mechanická tlačítka pro otáčení stránek (Pocketbook, eReading, Cybook, Kindle Voyage). V současné době je v nabídce pouze model Pocketbook 614 Basic 2.
- Pocketbook 614 Basic 2 (1848,-Kč) – po ukončení prodeje legendárního Kindle 5 zbývá v nabídce již pouze Pocketbook 614. Nabízí ovládání pomocí čtyřsměrového tlačítka s potvrzováním uvnitř. Jinak je to klasická čtečka od Pocketbooku se všemi klady a zápory (české menu, velká podpora formátů, dobrá práce s PDF, pomalejší reakce, horší mechanické zpracování).
6. Ostatní – v této poslední kategorii si představíme čtečky, které nabízejí trochu jiné nebo odlišné vlastnosti a funkce.
- Amazon Kindle Touch 3G (3290,-Kč) – starší model od Amazonu. Jde v podstatě o Kindle 6, který nemá kapacitní dotykový displej. Dotyky prstů jsou snímány pomocí infračerveného snímače. Rychlost a přesnost je podobná. Výhodou je, že čtečka obsahuje zvukový výstup a reproduktory. Lze tedy poslouchat MP3 a audioknihy. Zároveň má Kindle Touch funkci předčítání textu (Text to Speech). Není nutné aby kniha musela být audiokniha. Stačí klasická textová kniha a čtečka ji umí sama předčítat. Lze nastavit mužský a ženský hlas a také rychlost a hlasitost předčítání.
- Pocketbook Aqua 640 (3299,-Kč) – Aqua je jediná vodotěsná čtečka. Vodotěsnost je hlavní přednost této čtečky. Zároveň se za vodotěsnost platí určitá daň ve formě absence osvětlení, slotu na SD kartu a spouštěcího tlačítka, které lze těžko stisknout. Jinak nabízí standardní výbavu Pocketbook čteček.
- Pocketbook Sense 630 (3199,-Kč) – jde o vylepšený model Pocketbook 626 Touch Lux 2. Nyní je na trhu již model Touch Lux 3, který nabízí kvalitnější displej s vyšším rozlišením. Pocketbook Sense, je spíše designový kousek, který se prodává dohromady s Kenzo pouzdrem. Čtečka má menší rozměry a váhu. Jinak jde také o klasický Pocketbook model.
Na závěr si můžete svůj výběr ověřit v několika pomocných dotazech:
- Chcete čtečku a máte finanční limit kolem 2000,-Kč? Zvolte Amazon Kindle 6 nebo Pocketbook 614
- Chcete čtečku bez kompromisu a nezáleží na ceně? Zvolte jednoznačně Amazon Kindle Voyage
- Chcete čtečku s osvětlením a dobrý poměr výkon/cena? Zvolte Amazon Kindle Paperwhite 3 (případně 2) nebo Pocketbook 626
- Chcete čtečku s fotoaparátem a zvukovým výstupem? Zvolte Pocketbook 650 Ultra
- Chcete čtečku od českého výrobce? Zvolte eReading 4 Touch Light
- Chcete čtečku s Androidem? Zvolte eReading 4 Touch Light
- Chcete čtečku s českým menu? Zvolte čtečky Pocketbook nebo Cybook Muse
- Chcete designovou čtečku? Zvolte Amazon Kindle Voyage, Amazon Kindle Paperwhite, Cybook Muse nebo Pocketbook Sense
- Chcete čtečku s nejkvalitnějším zobrazením textu? Zvolte cokoliv od Amazonu
- Chcete čtečku s větším displejem? Zvolte Pocketbook 840 Inkpad nebo Cybook Ocean
- Chcete mít pro čtečku velký výběr pouzder? Zvolte cokoliv od Amazonu
- Chcete čtečku se slotem na SD kartu? Zvolte cokoliv od Pocketbook nebo Cybook
- Chcete voděodolnou čtečku? Zvolte Pocketbook 640 Aqua
Veškeré informace, poznatky a doplňky z článku můžete kdykoliv konzultovat s autorem na mailu tpejcha@atlas.cz nebo telefonicky na čísle 602 866 446. Případně Vám také poradím s výběrem čtečky nebo objednávkou zboží. Provozuji specializovaný obchod se čtečkami knih a veškerým příslušenstvím AZ Mobil. Jde o největší obchod se čtečkami knih v ČR, prodejna v Praze. Nabízíme řadu výhod k nákupu.